מילים פוצעות

נשים רבות החיות בצל אלימות מבן זוגן מוצאות עצמן מתקשות להגדיר האם זו אלימות? את המכה או הסימן הכחול קל לזהות והגדרתו הינה בלתי נמנעת אך מה עם האלימות הנפשית, רגשית? אלימות מסוג זה אינה מלווה בהתנהגות פיסית אלימה אלא מהווה התערבות של אדם אחד בעולמו הפנימי והרגשי של אדם אחר, כלומר מחשבותיו רגשותיו ותכונותיו האישיות. במקרה זה מתקשות יותר נשים לזהות האם המערכת בה הן חיות אכן אלימה ועל כן נשאבות ללא שליטה למצבי אלימות חוזרים ונשים המשפיעים על חייהן מבלי שהן מודעות לכך.

אלימות רגשית מוגדרת כתהליך ארוך ומתמשך, שבו אדם אחד מתערב באופן שיטתי בתוך עולמו הפנימי והרגשי של אדם אחר, במחשבותיו, רגשותיו, תפיסת עולמו ותכונותיו האישיות. אלימות מסוג זה מתרחשת בדרך כלל בין אנשים קרובים, בני משפחה ונסתרת מעיני כל בשל מופעיה שאינם נראים כלפי חוץ, ואינם ניתנים לאבחנה.

אלימות רגשית מתבטאת ביצירת תנאים סביבתיים על ידי המתעלל, אשר מתעלמים ומכחישים את רגשותיה ומחשבותיה של הקורבן או גורמים לה להרגיש חסרת ערך. אלימות מסוג זה נוטה ללבוש צורות שונות אך מטרתה אחת, והיא לפגוע בכבוד העצמי, ובתחושת הערך העצמי של האדם כלפיו היא מופעלת.

צורותיה יכולות לבוא לידי ביטוי, באלימות מילולית הגוררת מילות לעג, מילים גסות או שלילת רגשות ומחשבות המתבטאת בהשפלה חוזרת ונשנית של הקורבן. שפת גוף מאיימת, או בהתנהגות שתלטנית המתבטאת בלגלוג על המשפחה של הקורבן, ניתוקה מהרשת החברתית שלה, שליטה בצורת לבושה, זריקת חפצים ויצירת תחושה של אפסיות.

זוהי אינה תופעה חד פעמית, יש בה המשכיות וחזרתיות, אך מטרתה לשלוט בחייה ובדרך התנהגותה של האשה. ההתנהגות האלימה מלווה בתקופות של רגיעה וחמימות אשר נפסקות לסרוגין והופכות להשפלה והתעללות. אלימות זו עלולה ללבוש צורות מעודנות וסמויות מהעין הקשות ביותר להכרה. ומכאן הקושי הגדול של נשים לאבחן ולהגדיר לעצמן כי חייהן מנוהלים בתוך מערכת אלימה. נשים רבות מעדיפות לפרש התנהגות זו כבאה וחולפת וככזו שאולי לא תחזור.

השפעותיה של האלימות הנפשית נכרת בכל תחומי החיים, והחבלות הנפשיות שנגרמו מכך קשות הרבה יותר לטיפול וריפוי מחבלות פיסיות. חבלה פיסית מעוררת רגשות כעס ופחד שקל יותר לזהותן, לעומת זאת החבלה הנפשית מערערת את הבטחון העצמי והאמון בסדרי עולם חברתיים.

בעולמן הפנימי של קורבנות אלימות נפשית מתעוררים רגשות עזים ומבלבלים הכרוכים בתחושות מנוגדות של אהבה ויאוש, נטיה להאשמה עצמית באלימות המופעלת כלפיהן וביטויים של חוסר הערכה ואהבה עצמית, המשולבת בתחושת כשלון ובושה.

לא אחת מגלות קורבנות אלימות נפשית במערכת זוגית כי חוו חוויות דומות בילדותן בבית הוריהן, אשר התבטאו במילות לגלוג, הטענה של רגשי אשמה על ידי הוריהן, ועזיבה נפשית שהתבטאה בחוסר הקשבה, חוסר רגישות למצוקות, ובהתכחשות לצרכיהן הנפשיים. כך גדלו אלה והפכו לנערות ונשים הסובלות מסימפטומים של הערכה עצמית פגומה, המובילה להתנהגות הרסנית כלפי עצמן תוך שהן נושאות בתוכן את האשמה ותחושת חוסר הערך העצמי המקשה עד מאוד לפתח דימוי עצמי חיובי.

האבחנה וההכרה של נשים אלה באלימות הנפשית המופנית כלפיהן מאוחר יותר על ידי בן זוגן הינה קשה עוד יותר בשל העובדה כי זהו העולם שנחשפו אליו מילדותן ולכן אינן מכירות עולם אחר אליו תוכלנה לשאוף. זהו עולמן המוכר וכל דרך חיים אחרת נראית מאיימת אף יותר.

בדרך כלל קשה לקורבן לזהות את הרגע או הארוע שבו נעשתה מודעת לעובדה כי מתעללים בה, זהו תהליך איטי ומדורג ומי שמצויה בו חסרה את הפרספקטיבה הדרושה כדי להבחין שמה שמתרחש הוא התעללות, במיוחד כשמדובר בהתעללות נפשית שקל לראותה כאוסף אירועים שאין ביניהם קשר. מדובר באוירה של דיכוי יוזמה והתקפה על כל רעיון או פעולה שיש בהם מן המקוריות והיצירתיות.

על מנת לשנות את מציאות חייה ולפתח אמונה ביכולתה לשלוט ולעצב את חייה תצטרך האשה להתמודד עם המאבק המתחולל בתוכה לבנות מחדש את בטחונה העצמי שנהרס כדי להגיע שוב לתחושה של ערך עצמי. קורבנות עשויים להצליח במאבק זה על ידי מציאת דרכי חשיבה חיוביות לגבי עצמם והתנסויותיהם, על ידי לימוד, קריאת חומרים בנושא וצבירת מידע או הצטרפות לקבוצות תמיכה וטיפול פסיכולוגי לשיקום הפגיעות הנפשיות.
 
 
 
 

תהליך שינוי אישי        סדנאות לנשים       על אלימות וזוגיות

nashim.sadnaot@gmail.com עטרת סנפיר תואר שני, לימודי נשים בשילוב אומנויות טל. 052-2619266 אימייל