אמהות עובדות

עם היוולדו של הילד הראשון בבית ניצבת כל אשה בפני השאלה האם לצאת לעבודה או להשאר בבית לגדל את הילד. שאלה הממלאת כל אחת בספקות וחששות המלוות החלטה משמעותית זו בחייה.

לא אחת מקבלות נשים את החיזוק החברתי ואף המשפחתי להשאר בבית, לשם מה לצאת לעבודה ולזרוק את הילדים על מטפלות למיניהן? ממילא תרוויחי גרושים שיכסו במקרה הטוב את המטפלת, ובכלל להכנס ללחץ המטורף הזה להתרוצץ בין כל התפקידים ולנסות לבצע את כולם על הצד הטוב ביותר, לקחת על עצמך כל כך הרבה.. וכך רבות מחליטות להשאר בבית, מחוץ להתרחשויות.

יש החוות את תקופת שהותן בבית, לצורך גידול הילדים, כתקופה מעשירה ויצירתית בחייהן, אך יש החוות אותה כקשה מעיקה ומלאת מבוכות וסתירות פנימיות. לא מעט התלבטויות מתקיימות בשל האמביוולנטיות של החברה כלפי העבודה המתרחשת בבית. עבודתה של האם בבית נתפסת בחברה כמובנת מאליה, כאילו גדלה כל אחת מאיתנו למלא תפקיד זה כלאחר יד, כל אחת נועדה משחר ילדותה לנקות לסדר , לקפל כביסה אך גם לחנך את הילדים לדאוג לכל צרכיהם הכלכליים, הפיזיים והנפשיים וכמובן לא נשכך להמשיך ולמלא את תפקידה כרעיה תומכת.

מצד אחד נוכל למצוא בעידן חדש זה ספרים המדברים על הגשמה עצמית ומסיבים את הלך רוחנו להבין כי הגשמתו הגדולה ביותר של האדם היא בתוך ביתו בגידול ילדיו ביצירת הקשרים עימם. ואין בכך ספק כי הדבר היקר לכל אחד מאיתנו הינו המשפחה הקרובה ובעיקר ילדינו, אך מצד שני במציאות חיינו לא ניתנת הערכה מבחינה חברתית ובטח שלא כלכלית לאשה שבחרה להשאר בביתה ולדאוג לגידול וחינוך ילדיה באופן טוטאלי. לא זאת בלבד שאף אם תבחר לצאת לעבודה ולפרנס לא תינתן לה שום הטבה כלכלית ושום עזרה מבחינת עלות המטפלות שאמורות להחליפה, יכולה היא "לזכות" רק במטלות ותפקידים נוספים ובפגיעה במשכורתה בשל מיעוט שעות עבודה וכד'. חוסר ההערכה החברתית הוא עד כדי כך גדול שלעיטים אם נשאל עקרת בית את השאלה: "מה את עושה בחייך"? היא תגיד: "כלום, אני בבית עם הילדים".

להלן מעט מידע על ה"כלום" הזה, שנותח במחקרים כלכליים:
עקרת הבית עובדת בבדידות, לרוב בניכור מוחלט מן העולם החיצוני, וללא הכרה רשמית בעבודתה. מחקרים מראים כי עקרת הבית, אם לשני ילדים, עובדת 99.6 שעות בשבוע, כלומר 14 שעות ביום, שבעה ימים בשבוע. ערך עבודתה נאמד בשוק העבודה בכ- 10000 ₪ לחודש (לפי 20 ₪ לשעת עבודה במשק בית). עבודתה כוללת מיומנות בניהול ובארגון, בתקצוב, בבישול ואפיה, בחינוך, באירוח, בצרכנות, בסיעוד, בתרבות דיור, וכל עבודה שחורה כגון ניקוי בתי שימוש, הדחת כלים, שטיפת רצפות וכד'. נוסף על כך מצופה ממנה כאם וכרעיה שתשגיח במשך כל שעות היממה על בני משפחתה, מה שמונע בעדה מלפתח את אישיותה היא.


הספקת שרותים אלה חיונית לחברה בכללה, היות שללא סידור נאות למזון, נקיון וגידול ילדים חברה אינה יכולה להתקיים. כיום ניתנים שרותים אלה רק על ידי נשים תמורת בטחון כלכלי שרמתו נקבעת בהתאם להכנסת הבעל ולא בהתאם לעומס עבודת הבית, או לכישוריה של עקרת הבית, או השכלתה.

עקרת הבית שרמת חשיפתה לגרויי העולם החיצוני נמוכה יחסית, מפסידה הרבה אפשרויות למידה והתנסות. הדימוי העצמי שלה ניזון ממערכת יחסיה עם סביבתה המשפחתית המצומצמת משם היא שואבת את תמיכתה הרגשית ובטחונה העצמי. כאשר אין היא עושה דברים אחרים מחוץ למסגרת המשפחתית, ואינה משתייכת למערכת נוספת חליפית התומכת ומחזקת אותה, מתעצמת התלות הרגשית והכלכלית של האשה במשפחתה מה שבולם את אפשרויות התפתחותה כאדם אוטונומי.


העיסוק בתפקיד עקרת הבית, משפיעה על החשיבה ועל המורל אם אינו לטעמנו האישי.
לבדידות בבית כשכולם עוזבים לעיסוקיהם, יש השפעה שלילית הפותחת פתח לשקיעה במחשבות שליליות הכוללות רגשות של כשלון וירידה בכישורים אינטלקטואליים. הניכור מהעולם החיצוני מונע את תחושת האיזון הנוצרת בדרך כלל מתוך מגע עםאחרים.


התלות הכלכלית, הבדידות בעולם מצומצם חסר גרויים מאתגרים, ההימצאות הממושכת בחברת קטינים, העדר מטרות ברורות בסדר היום וחזרה מעייפת על פעולות נחוצות שהכל לוקחים אותן במובנות מאליהן, עלולים לגרור את האשה למצב רגשי בו היא צמאה לתשומת לב ומצפה למעט מאוד הערכה על פעולותיה, כך היא נגררת למצב בו תעשה הרבה, לעיתים מעל ומעבר למען ילדיה ובן זוגה שמהם היא שואבת את חיזוקייה.

זהו המקום בו על כל אחת להזכיר לעצמה שוב ושוב כי מותר לה לחיות את חייה כאדם שלם. גם אם תבחר להשאר את רוב שעות היום בבית ולא לצאת לעבודה קבועה תיטיב עם עצמה אם תקשיב בברור לרחשי ליבה ותמצא עיסוק כלשהו שיגרום לה הנאה ולו לפרק זמן קצר אבל קבוע. בלב כל אחת פועם חלום ומספר עיסוקים בהם היתה רוצה לגעת, נגיעה ולו הקטנה ביותר באותם חלומות עשויה למלא בתחושת ערך עצמי, שמחה ואהבה אשר תרקום את האריג העדין בין עולמה הפנימי לבין עולמה כאם ורעיה, ותמנע ממנה להגיע למקומות בהם היא מרגישה חסרת ערך ומנוכרת.


בין שאת נמנית, אם אלה שנהנו מכל רגע מהתמסרותן הטוטאלית לחיי הבית, בין שאת נמנית עם אלו, שלא נהנו מכך, או פשוט מחפשות משהו נוסף, חשוב שתהיי קשובה לצרכייך כיום שכן אם תתעלמי מרחשי ליבך את עלולה להרגיש אי נוחות פנימית ותחושה מנוכרת של חוסר שביעות רצון וחוסר הגשמה עצמית.

לסיכום, להיות תקופה ממושכת במעמד של עקרת בית שאינה עובדת מחוץ למסגרת ביתה עלול להיות מצב שיש בו סיכונים מסוימים לגבי כל אשה. סיכונים הקשורים למעמדה במשפחה, בטחונה העצמי ותחושת הרווחה הכלכלית שלה. כל אדם זקוק למידה מסויימת של ביטוי אישי וגמישות במרחב המאפשר לו מגוון עיסוקים לפיתוח עצמי על מנת שיוכל לחוש בעל ערך וחופשי ברוחו.
 
 
 
 

תהליך שינוי אישי        סדנאות לנשים     הורות/אמהות וקריירה

nashim.sadnaot@gmail.com עטרת סנפיר תואר שני, לימודי נשים בשילוב אומנויות טל. 052-2619266 אימייל